Yeni İşe Başlayanların Kredi Çekebilme Durumu
Aralık 20, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Yeni işe girenlerin kredi alabilmesi durumu, merak edilen konuların başında geliyor. Herkes gibi yeni işe başlayan ve bir kurumda veya özel şirkette sigortalı olarak çalışanlar kredi alabilir. Tabi ki belirli şartlar ve kredi alırken ki gerekli değerlendirme sürecini geçmek çok önemli.

Yeni işe giren kişinin maaşından ziyade SGK kurumuna beyan edilen miktar çok önemlidir. Bir kişi 3000 TL maaş kazanırken işveren sigorta masrafından kaçmak adına bunu kuruma asgari ücret olarak beyan edebilir. Bankalar da kişinin aylık kazancından çok SGK’da beyan edilen tutar üzerinden işlem yaparlar. Bu sebeple sürekli e-devlet üzerinden kontrol edilmelidir.

Bir kişinin kredi notu çok iyi olsa da asgari ücretli çalışan ise alabileceği kredi maksimum 20,000 TL’dir. Bu noktada devletin mağduriyetleri azaltmak adına bir sınırlaması mevcuttur. Bunun dışında kredi notunun 1400 puana yakın olması da kredi sürecini olumlu etkileyecektir.

Genellikle aranan çalışma süresi ise 6 aydır. Bazı durumlara göre bu süre 3 aya kadar düşebilir. Olay tamamen kişinin finansal geçmişi ve kredi notu ile alakalı bir durumdur. Maaş kartının ve maaşın alındığı bankadan ise kredi çekmek daha kolaydır. Hele ki bu bankadan daha önce kredi kartı hizmeti alınıp düzenli ödeme yapılmış ise kredi alabilme olasılığı çok daha yukarıya çıkmaktadır.

Gerekli Evraklar

Aranan evrakların başında Maaş Bordrosu gelmektedir. Bu evrakı çalışılan kurumun muhasebe departmanından alabilirsiniz. Eğer devlet memuru iseniz de bu evraka gerek olmadan başvurunuzu yapabilirsiniz. Şubeye giderek kredi başvurusu yapmak daha iyi olacaktır. Çekilecek olan tutar 5000 TL gibi bir rakam ise şubeye gitmeden de dijital bankacılık uygulaması ile kredi alınabilir.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Bu noktada tam olarak bir banka önerisi yapmak yanlış olur. Bankalar kişiye özel teklifler yaptığı için hangi bankanın yaptığı teklif daha iyi ise o bankadan kredi alınabilir. Yukarıda da yazdığımız gibi maaşın alındığı bankadan kredi almak daha kolaydır.

Bir başvuru olumlu veya olumsuz sonuçlanmadan yeni bir kredi başvurusu yapmak ise çok sakıncalıdır. Bankalar bu durumda kişiyi riskli konuma soktuğu için kredi çıkma ihtimali olsa bile sıklıkla yapılan başvuru sebebiyle kredi çıkmayabilir.