Tarım Kredisi Çekmenin Şartları
Aralık 18, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Ülkemizde yanlış tarım politikaları uygulandığı için birçok çiftçi borç batağında. Çiftçiler mahsüllerini topladıklarında ellerinde bir para kalmadığı için bir sonra ki senenin giderlerini karşılamak adına kredi çekme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun dışında da kişisel ihtiyaçlar içinde kredi ihtiyacı duyulabilir.

Çiftçiler, özel sektör çalışanları ve memurlar gibi düzenli gelire sahip olmadıkları için kredi çekmeleri için farklı şartlar aranmaktadır. Kredi notu ise her kredi türünde aranan bir özelliktir. Bir çiftçi yılda 200,000 TL’lik ürün toplasa da eğer kişi yasal takibe takılmış ise veya düzenli ödeme yapmıyorsa kredi alması oldukça zordur.

Bunun dışında ise aranan en önemli şartlardan birisi ÇKS belgesidir. Açılımı Çiftçi Kayıt Sistemi olan ÇKS, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilerin kayıt altına alındığı bir sistemdir. Çiftçiler bu sisteme kayıt olarak finansal işlemlerini daha rahat halletmektedir.

Tarım Kredisi İçin Gerekli Evraklar

  • ÇKS Belgesi
  • Tapu veya kira kontratı

Azami Şartlar

Her kredi için olduğu gibi Tarım Kredisi içinde azami şartlar gerekmektedir. En önemli şart tapuların ve ÇKS belgesinin olmasıdır. Tarımın ağırlıklı olarak yapıldığı köylerde birçok alanın tapusu bulunmamaktadır. Köy senetleri de bankada geçerli evraklar değillerdir. Bu sebeple İmar Barışından yararlandıktan sonra ve tapu alındıktan sonra kredi başvurusu yapmak daha kolay olacaktır.

Kredi notu, varsa aylık gelir bilgisi ve birkaç yıl boyunca tarım yapmak azami şartlardan diğerleridir.

Ziraat Bankası

Çiftçilerin bankası olan Ziraat Bankası, tarım kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Başakkart gibi birçok avantajı bulunan bir hizmette yine bu bankanın uygulamasıdır. Bankaya yukarıda ki evraklarla giderek kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Devlet üretimi ve tarımı teşvik etmek adına gençlere daha çok kredi imkanı sunmaktadır. 30 yaşın altında ki kişiler işlerini büyütmek için kredi çekebileceği gibi teşvikle direkt olarak hayvan sahibi de olabilir. Bunun için ise gerekli desteği KOSGEB ve Tarım Kredi Kooperatifleri vermektedir.

Bu kurumların verdiği teşvikleri ve kredi hizmetlerini ise bir başka yazımızda detaylıca anlatacağız.