Ön Onaylı Kredi Nedir?
Aralık 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bankalar gün geçtikçe daha dijital hale geldikleri için İnternet üzerinden ve SMS yoluyla yapılan başvuru sayısında artış söz konusu. Bazı durumlarda ise bankalar müşterilerine “xxx tutarında ki krediniz hazır” şeklinde mesaj atmaktadır. Bu, kredi ön onayı anlamına gelmektedir. İlgili tutar bankanın değerlendirmeleri sonucunda onaylanmış ve kredi, son değerlendirmeden sonra hazır hale gelecektir.

Ön onay adı da üzerinde olduğu gibi tamamen onaylanmış anlamına gelmemektedir. Bu mesaj ile bankaya giderek direkt olarak krediyi alamayabilirsiniz. Banka gelir bilgisi gibi ek evraklar talep edebileceği gibi krediyi de onaylamayabilir.

Kredi Ön Onayı

Her kredi başvurusunda talep banka tarafından alındıktan sonra ilgili kişi bir değerlendirme sürecine tabi tutulur. Kişi değerlendirmeden geçerse kredi onaylanır ve kişinin hesabına yatırılır. Bu değerlendirme sürecinde devreye giren birçok farklı faktör bulunmaktadır.

Gelir bilgisi, kredi notu ve diğer faktörler üzerinden bankalar kişinin krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğine karar verirler. Ön onay alan krediler ise %90 onaylanmış anlamına gelir. Banka, hali hazırda müşterisinin kredi kartı hareketlerinden ve vadesiz hesabına girip çıkan paradan dolayı kişiye kredi vermek isteyebilir.

Kişi bu mesaj üzerine bankaya gittiğinde kişinin tüm finansal hareketleri incelenir. Kişi eğer gelirinin çok üzerinde krediye sahipse veya geliri yeterli değilse kredi alması mümkün olmaz. Bankalar ön onay verirken değerlendirme sürecini detaylı yapmadığı için krediye onay gelmeyebilir.

Kredi Neden Onaylanmaz

Bu konu uzun olsa da kısaca bahsetmek gerekirse, geçmişte yapılan gecikmeli ödemeler, kredi notunun düşük olması ve ödemelerde yaşanan düzensizlik en büyük ret sebeplerindendir. Gelirin yeterli olmaması da bir sebeptir. Kişi 2000 TL gelir elde ediyorsa ve aylık 1000 TL ödemeli bir krediye sahipse yeni krediyi alabilmesi için ipotek, teminat veya kefil göstermek zorundadır.