Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?
Aralık 25, 2018
Hakan Gür
Paylaş

Öğrencilerin eğitim hayatlarını devam ettirebilmek için maddi kaynaklara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu durumda eğitim başlamadan evvel burs başvuruları ve maddi kaynak sağlayabilecek olan kişi veya kurumlar ile iletişime geçilmektedir. Devlette öğrencilerin bu gereksinimlerini karşılayabilmek adına öğrenin kredisi adı altında bir finans kaynağı sağlamaktadır. Öğrenim kredisi nasıl alınır? Sorusu kişilerin kafasını kurcalamaktadır. Öğrenin kredisi alabilmek için şu adımlar izlenmelidir:

İlk Aşama Başvuru Yapmak

Her eğitim öğretim yılının başlarında devlet tarafından kredi verilmesi için burs başvuruları başlamaktadır. Kişilerin bu başvuruları takip ederek e devlet sistemi üzerinden gerekli olan formu doldurmak şartı ile öğrenim kredisine başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gereklidir. Başvuru bitirilip sonuçlar açıklandıktan sonra başvuran kişilere genellikle öğrenim kredisi verilmesi uygun bulunmaktadır.

Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

Öğrenim kredisi almak isteyen öğrencilerin eğitim hayatı devam etmeli ve ilk aşama olarak aile ve kendi şahsının maddi durumuna bakılması esastır. Devletin belirlediği kriterler doğrultusunda aranılan şartları taşıyan kişilere öğrenim kredisi finansmanı sağlanmaktadır. Bu kişiler genelde aile ve kendisinin mal varlığı yeteri kadar fazla olmayan ve devletin belirlemiş olduğu belli bir sınırı aşmayan miktarlar olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda ailenin ve kişinin yıllık geliri yanında menkul ve gayrimenkul varlıklarına da bakılmaktadır. Bu şartları sağlayan kişilerin öğrenim kredisi almasında herhangi bir sakınca bulunmamakta ve bankalar aracılığıyla öğrencilere öğrenim kredisi sağlanmaktadır.