Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?
Aralık 21, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Öğrencilerinde anlık kredi ihtiyaçları olabilir. Öğrenciler düzenli gelire sahip olmadıkları için özel sektör çalışanları, esnaflar veya memurlara oranla kredi çekmeleri çok zordur. Bankalar belirli bir limitin üzerinde ki kredi ihtiyacı için gelir talebinde bulundukları için öğrencilerin alabileceği kredi miktarı 5,000 TL’den fazla olamaz. Tabi ki bunun içinde aranan birçok şart bulunmaktadır.

Düzenli Kredi Kartı Kullanımı

Öğrencilerin geliri olmaması durumunda kredi alabilmesi için en önemli şart düzenli kredi kartı kullanımıdır. Bir öğrenci kredi kartına sahipse ve her ay düzenli kullanıp borcunu da düzenli ödüyorsa kredi hizmetinden faydalanabilir. Bu süre ise tamamen kredi notu ile alakalıdır. Bir öğrencinin kredi alabilmesi için kredi notunun en az 1400 puan olması gerekmektedir. Bu puana ulaşmak ise kredi kartının kullanım süresine ve kullanım limitine göre değişmektedir.

Öğrencilerin kredi kartı alması ise çok kolaydır. Daha önce bir yasal takip söz konusu değil ise herhangi bir bankaya giderek kredi kartı alınabilir. En kolay kredi kartı veren bankaların başında; QNB Finansbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası gelmektedir. Bu bankalardan herhangi birinden alınacak bir kredi kartını düzenli ödeyen kullanıcıların kredi notu da zamanla artacaktır.

Kredi Notu

Her kredi türü için kredi notu aranan bir şarttır. Kredi notu, Findeks uygulamasından ücretli bir şekilde öğrenebilir. Bunun dışında kampüslerde veya çeşitli bölgelerde ki kredi kartı satıcılarından da ücretsiz şekilde kredi not bilgisi öğrenilebilir. Kredi notu belirli bir seviyenin üzerindeyse (ki bu seviye en az 1400 puan olmalıdır) krediye başvurulmalıdır. Kredi notu bu seviyelere gelmeden yapılan başvurulardan alınacak olumlu sonucun ihtimali düşüktür. Yapılan her olumsuz başvuru ise kredi çıkma olasılığını azaltmakla birlikte kredi notuna da olumsuz etki yapmaktadır.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

QNB Finansbank: Enpara uygulamasını daha önce anlatmıştık. Bu uygulamaya İnternet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Enpara hesabı açıldıktan sonra mobil uygulama üzerinden veya İnternet Bankacılığından kredi kartı başvurusu yapılabilir. Bu uygulama üzerinden kredi başvuruları da kolaylıkla yapılmaktadır.

Yapı Kredi: Yapı Kredi’de de öğrenciler için kredi imkanı bulunmaktadır. Play Card’ı düzenli ödeyen birçok kişi kredi başvurusu yapıp olumlu sonuca ulaşabilir.

Yukarıda ki bankalara ek olarak; Burganbank ve Aktifbank’da yeni kuruluşlar olduğu için kredi imkanı diğer bankalara oranla daha fazladır.