Kredi Kartı Faiz Oranları Nedir?
Aralık 31, 2018
Hakan Gür
Paylaş

Bankalar üzerinden alınan tüm kredi kartlarının aylık belirli bir ödeme dönemleri vardır. Yapılan harcamalar sonrasında bu ödemeler belirlenen tarihlerde yapılmadığı zaman, çeşitli oranlarda gecikme faizi uygulanır. Bu tarz durumlarda da ‘kredi kartı faiz oranları nedir?‘ sorusu sıkça sorulmaktadır. Güncel verilere bakıldığı zaman, Merkez Bankası tarafından açıklanan aylık uygulanan azami gecikme faiz oranı %2.75 olarak görülmektedir. Bu oran, kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarı üzerine uygulanır ve toplam dönem borcunu kapsamaz. Toplam dönem borcu için uygulanan faiz ise, akdi faiz oranı olarak adlandırılır.

Kredi Kartı Akdi Faiz Oranı Kaçtır?

Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı ve toplam ödeme tutarı olmak üzere iki farklı işlem yer alır. Asgari ödeme tutarının haricinde yer alan toplam borç miktarına uygulanan akdi faiz oranları, güncel veriler itibariyle %2.25 oranındadır. Bankaya ödediğiniz toplam borçlar asgari tutarın altında ise, öncelikle gecikme faizi uygulanır. Sonrasında asgari tutar dışında kalan miktar içinse akdi faiz oranları devreye girer.

Kredi Kartı Faiz Oranı Hesaplama

Kredi kartlarının mevcut dönem borçlarının asgari ödeme miktarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanır. Asgari ödeme tutarı dışında kalan toplam dönem borcu içinse akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranları ve gecikme faiz oranları, ilgili mevzuat kapsamında Merkez Bankası tarafından, 3 ayda bir açıklanır.