Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar
Aralık 17, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Günümüzde kredi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tabi ki bankalar herkese kredi vermemektedir bu sebeple kişiler bankaya kredi için başvurduğunda çeşitli şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlamanız durumunda kredi alabilirsiniz.

Kredi İçin Gerekli Şartlar

Aranan şartların başında 18 yaş zorunluluğu gelmektedir. Bunun dışında ki en önemli şart ise gelir ve kredi notudur. Eğer başvuracağız tutar yüksekse gelirin önemi artmaktadır. 5,000 TL’ye kadar birçok banka herhangi bir gelir bilgisi talep etmemektedir. Bunun üzerinde ki tutarlar için ise banka düzenli gelir talep etmektedir.

Özel sektör çalışanı iseniz en az 3 ay boyunca sigortalı çalışmanız gerekmektedir. Memurlarda ise durum farklıdır. Devlet memurları daha garantili gelir elde ettikleri için onlarda çalışma süresi azalmaktadır.

Kredi notu ise her kredi başvurusunda çok önemlidir. Kişinin eğer daha önce kredi kartı veya kredi kullanımı yoksa kredi alması oldukça zordur. Bu kişilerin kredi notu 1000 olarak belirlenir. Kredi çekmek için aranan azami kredi notu 1400 puandır. Bu puanın altında ki kişilerin herhangi bir kredi borcunun bulunmaması ve net gelir elde etmesi gerekmektedir.

Kredi notunu öğrenmenin iki farklı yolu vardır. Ücretli olarak öğrenmek için Findeks uygulamasını kullanmalısınız. Bu uygulamada 10 TL ücret vererek kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ki bir diğer yöntem ise kredi kartı satıcılarıdır. Bu kişiler kredi kartı vermeden önce kişinin kredi notuna baktığı için bu kişilerden ricada bulunarak kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Maaş Bordrosu bir kişinin çalıştığı yerden alabileceği bir evraktır. Bankalar bu evrakı talep etmesi durumunda bu evrakı çalışılan kurumun muhasebe departmanından talep edebilirsiniz.

Kredi Başvuruları Reddedilen Kişiler

Kredi notu 1000 ve 1000 puanın altında ki kişilerin kredi alması çok zordur. Bu sebeple geçmişte kredi kartı kullanımı yapmak çok önemlidir.

Sigortasız çalışan kişilerinde yüksek tutarlarda ki krediyi alabilmesi çok zordur. Bu sebeple kişilerin SGK kayıtlarında çalışıyor olması gerekmektedir.

Uzun süre hapis yatmış veya daha önce borcundan dolayı yasal takibe takılmış kişilerde kredi alamazlar. Yasal takibe düşen kişiler kara listede yer aldıkları için bu kişilerin kredi çekmesi imkansızdır.