Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?
Ocak 8, 2019
Hakan Gür
Paylaş

Yaşanılan maddi sıkıntılar sebebiyle bankaların kredi olanakları değerlendirilmektedir. Genellikle ihtiyaç kredisi kullanmak için bankalara başvuran bireyler bazı şartlara da sahip olması gerekir. Bankalar kişilerden kredi kullanmaları için gerekli evrakları talep ederler. Evrakların yanında başvuru şartları içinde kişinin sigorta gün sayısı bankanın en fazla önem verdiği maddedir. Kredi başvurusunun onaylanması için kişinin belirli bir ay sigortalı olması gerekiyor. Kredi çekebilmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekiyor?

Kredi Kullanmak İçin Sahip Olunması Gereken Sigorta Gün Sayısı

Nakit ihtiyaçları için bankalardan kredi talebi için bir kişinin en az 4 ila 6 ay arasında çalışmış ve sigortasının tam yatması gerekiyor. Bu sürenin altında yatan sigorta gün sayısına sahip bir kişi hiçbir suretle bankadan kredi kullanamaz. Bu sebepten bankaya kredi başvurusu yapmadan önce çalıştığınızı gösteren hizmet dökümünü mutlaka alıp gerekli incelemelerde bulunmanız gerekir.

Kredi Kullanmak İçin Şartlar

Nakit para gereksinimlerinde bankaya giderek kredi kullanmak isteyenlerin başvuru şartlarını kabul ederek gitmeleri çok önemlidir. Kredi türlerini kullanmak için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı
  • Sigorta çalışanlarından hizmet dökümü belgesi
  • Maaş bordrosu

Bağlı bulunan şirketin imza sirküsü gibi belgelerin mutlaka edinilmesi zorunludur. Bu belgelerden sonra kişinin geçmiş banka ilişkilerine bakılarak kredi notuna göre kredinin onaylanıp onaylanmadığı belli olacaktır. Kredi kullanmanın en önemli unsuru sigorta gün sayısının tam olmasıdır.