Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?
Aralık 26, 2018
Hakan Gür
Paylaş

Kredi kartı veya kredi taksitlerini ödemede zorlanan kişiler kredi borcu nasıl yapılandırılır? konusunda araştırma yapmakta ve borçlarını ödemede kolay yöntemler aramaktadır. Bankalar kredi verme işlemlerinde belirli bir vade sayısı ve bu vadelerde ödenmesi gereken aylık taksitler belirler. Kişiler kredi alımları sırasında bankaların kendilerine sundukları bu ödeme planını imzalayarak kabul ederler. Taksit ödemesinde zorluk yaşayan veya borcunu daha erken bitirmek isteyen kişiler kredi yapılandırma işlemi yaptırabilirler.

Kredi Borcunun Yapılandırılması Avantaj Sağlar Mı?

Kredi kartı borcu yapılandırma işleminde zorunlu bir durumla karşılaşılmamışsa faiz oranlarının düşük olduğu dönemi beklemek gerekir. Ancak borç ödemede sıkıntı yaşanılıyorsa, bankaya hemen başvuru yapmak gerekir. Bankalar konut ve taşıt kredisinde yapılandırma işlemi uygulamakta ve bu işlem için faiz uygulamaktadır. Kredi borcunu yapılandırmak için banka bireysel müşteri hizmetlerine başvuru yapılır. Banka yetkilisi yapılandırılmak istenilen kredideki artı ve eksi yönleri müşteri ile paylaşmaktadır.

Kredi Borcu Yapılandırma Süreci

Kredi borcu yapılandırılmasında iki seçenek bulunur. Birinci yöntem borcun aynı kalarak taksit sayısının uzatılması, ikinci yöntem ise taksit sayısının azaltılmasıdır. Birinci yöntemi ödeme sorunu yaşayan kişiler tercih etmektedir. Bu yöntemle aylık ödeme tutarları azaltılmakta ve borç tutarına bankaların belirlediği oranda faiz eklenmektedir. İkinci yöntemde ise borcunu biran önce bitirmek isteyenlerin tercihi söz konusudur. Taksitler azaltılacak ancak aylık ödeme tutarı arttırılacaktır. Bankalar bu işlem için de faiz uygularlar.