Kefilsiz Kredi Almak İçin Şartlar Nelerdir?
Ocak 11, 2019
Hakan Gür
Paylaş

İhtiyaç dahilinde yer almak kaydı ile bireylerin nakit sıkıntılarını karşılamak için belirli bir faiz oranını ödemeyi kabul ederek bankalara kredi için başvurdukları bilinmektedir. Kredi alımında kimi banka kurumları müşterilerinden kefil istemektedir. Bu şartı yerine getirmek istemeyen kişiler adına kefilsiz kredi almak için şartlar nelerdir? sorusunun yanıtları yerine getirilmelidir.

Kefilsiz Kredi Kullanımının Şartları

Kefil göstermeden kredi çekmek isteyen kişiler için banka kurumları tarafından aranan şartlar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kredi notunun risk seviyesinde yer almıyor olması
  • İpotek verilecek ise eş izninin olması
  • Konut kredisine 360 ay vade süresi üzerinde, taşıt ve ihtiyaç kredisine 48 ay vade süresi üzerinde kredi talebi yapmamak
  • Bankaya beyan edilmiş olan gelirin resmi geçerliliğinin olması şeklindedir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefil şartı aramaksızın müşterilerine kredi veren banka kurumları arasında her biri maksimum 30 bin TL’lik ihtiyaç kredileri olmak üzere; CEPTETEB, Enpara.com ve N Kolay Kredi gibi kurumlar yer almaktadır. Evraksız ve kefilsiz kredi veren bu kurumlar maksimum 48 aylık vade süresini aşmamak koşulu ile 30 bin TL değerinde ihtiyaç kredisi vermektedir. Kredi notu 700’ün altında olanlar için ipotekle ya da kefil ile kredi kullanım durumu söz konusu olur. Gelirin istenilen kredi tutarına eş düşmemesi gibi durumlarda banka kurumu müşterisinden kefil ister.