Eşi Kara Listede Olan Kredi Çekebilir Mi?
Aralık 26, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Kredi başvurusu yapıldığında bankalar birçok farklı faktör üzerinden kişileri değerlendirmeye alırlar. Bu faktörlerin başında; kredi notu, finansal geçmiş ve gelir bilgisi gelse de bazı faktörlerde zaman zaman kredinin seyrini değiştirebilir. Kişi, bu saydığımız 3 faktör noktasında problem yaşamasa da eş durumundan dolayı kredi çekemeyebilir.

3 ay boyunca düzenli kredi ödemesi yapılmaması durumunda yasal takip süreci başlamaktadır. Bu noktada bankaların anlaştığı avukatlar devreye girerek kişiden krediyi ödemesini talep eder ve yeni bir ödeme planı oluşturulur. Kişi hala daha banka borcunu kapayamaz ise bu noktada kara liste devreye girmektedir.

Eş Durumu ve Kredi

Evli çiftler bankaya kredi için başvururken ayrı bir şekilde değerlendirilir. Eşlerden birisi 2000 TL kazanırken diğeri 4000 TL kazanç elde edebilir. Bu noktada bankalar tamamen krediye başvuran kişiyi baz alarak kredi limitini belirler. Eşlerden birisinin kara listeye yakalanması ise kredi başvurusunu olumsuz etkileyebilir.

Kara listeye düşen kişiler genellikle iflas etmiş veya borçlarını ödemeyecek duruma gelen kişilerdir. Bankalar bu kişilerin eşlerine kredi vermek istemezler. Kredi verilse de belirlenen kredi limiti düşük olacaktır. Tabi ki bu durum bankalardan bankaya değişiklik gösterir.

Bankaların kredi musluklarını kıstığı bu dönemde ise eşi yasal takibe takılan kişinin kredi çekmesi çok zordur. Ancak düzenli gelir ve yüksek kredi notuna sahip kişiler kredi çekebilir. Yine başvurulacak olan tutar çok iyi belirlenmelidir. Eğer 100,000 TL’nin üzerinde bir krediye başvurulacak ise kredinin çıkma olasılığı düşüktür. Bu noktada ise yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin kredi notunu yükseltmesi ve aşağıda ki belirtilen şartlara uyması gerekmektedir.

Kredi Notu Yükseltme

Öncelikle yapılması gereken yasal takibi devre dışı bırakmaktır. Yasal takibi devreden çıkarmak içinde ilgili kredi kartı veya kredi borcunun hepsinin kapanması gerekmektedir.

Kredi çekecek olan kişinin kredi kartını aktif olarak kullanması ve borçlarını da düzenli ödemesi gerekmektedir. Bu durum ne kadar uzun süre yapılırsa kredi notu da doğru orantıda yükselecektir. Asgari ödeme tutarını yapmak kredi notunu olumsuz etkilemese de uzun vadede arttırmayacağı için borcun tamamı düzenli ödenmelidir.

Kredi başvurusu olumsuz olduğunda bu durum kredi notuna etki edeceği için kişinin önce beklemesi ve kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Kredi de nokta atışı yapmak çok önemlidir. Yine gelire doğru orantılı kredi başvurusu yapıldığında kredinin de onaylanması kolaylaşacaktır.

Bunun dışında düşük kredi notuna rağmen kredi veren banka kuruluşları mevcuttur. Aktifbank ve Burganbank gibi bankalar yeni kuruluşlar olduğu için kredi verme olasılığı daha yüksektir.