Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?
Eylül 20, 2018
admin
Paylaş

Kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır? Kredi kartı limit yükseltme ve kredi kartının limitini derhal arttırmak ile ilgili ayrıntılı bulgular yazımızın devamında yer alıyor. Kredi kartı tüketiminin gerektiğince artmış bulunduğu günümüzde, limit problemleri da yderhal geliyor. Tam bir alışverişin ortasında ya da acil bir harcama gereksiniminiz da kredi kartınızın limiti yetersiz gelebilir ve derhal yükseltme gereksinimi duyabilirsiniz. Kredi kartı tüketiminin en süregelen bulunduğu ülke olarak da ülkemizin zirvelerde bulunduğunu söylemek mümkündür. Bağımsız tetkik şirketlerine göre Türkiye, İngiltere’den sonra en çok kredi kartı kullanan 2. avrupa ülkesi. Yapılan güncel incelemelere göre de Türkiye’de ortalama 193 milyon adet kredi kartı bulunuyor. Bu rakam, kredi kartının ülkemizde ne kadar süregelen olarak kullanıldığının tam net bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Peki kredi kartı limiti nasıl yükselir? Kredi kartı limiti arttırma yolları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartınızın limitini belirlemede bir çok faktör vardır. Bunların başında ise aylık geliriniz gelir. Fakat aylık gelirin yüksek olması, direkt olarak kart limitinizin de yüksek olacağı manasına gelmiyor. Aynı banka kredilerinde bulunduğu gibi, kredi kartlarında da kredi notunuz çok önemli. Kredi notunuzun düşük olması aynı oranda kredi kartı limitinizi de etkileyecektir. Hatta ve hem de kredi notunuz belirli seviyeden daha düşükse, müracaatdan sonra kartın onaylanmama olsılığı bile vardır. Kredi kartının limiti de aynı şekilde çalışır. Kredi kartı limitinizi yükseltmek istiyorsanız ilk olarak bir müracaat gerçekleştirmelisiniz.

Eğer aylık geliriniz ile borç oranınız yeterliyse, kredi notunuz da aynı şekilde yüksekse, ödemelerinizde rastgele bir düzensizlik yoksa kredi kartı limitinizi yükseltmek amacıyla önünüzde hiçbir engel bulunmuyor. Hatta ve hem de şayet kredi kartınızın otomatik limit arttırım özelliği devrede ise, banka sizin onayınıza sunmadan bile kart limitinizi yükseltebilir. Kredi kartı otomatik limit arttırımı müşteri hizmetleri aracılığı ile açılıp kapatılabilir. Peki kredi kartı limitimi nasıl arttırırım? Kredi kartı limit arttırma nasıl yapılır?

Kredi Notu; Bir bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geride bıraktığımız çalışmaların, bireyin ürün kullanımlarının (kredi, kredi kartı gibi) kayıt altına alınarak, ödeme düzenine göre tespit edilen bir puandır. Kredi notu tektir. Kredi kartı ve kredi amacıyla aynı puan geçerlidir.

 

Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Öncelik ile kredi kartı limitini yükseltmek amacıyla birbirinden çok alternatif olduğunu hatırlatmakta yarar var. Öncelik ile bu alternatifleri bir liste durumunda, daha sonra da nasıl yapılacağını başlıklar durumunda paylaşacağız. Seçenekler ise;

Şubeleri ziyaret ederek limit arttırımı,

Müşteri hizmetlerini arayarak limit arttırımı,

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile limit arttırımı,

SMS ile limit arttırımı

Peki bu alternatifler ile limit nasıl arttırılır?

Şubelere giderek: Çalıştığınız bankanın şubesini ziyaret ederek kredi kartınızın limitini yükseltmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Banka çalışanı sizin adınıza bir müracaat oluşturur ve büyük ihtimalle gün ortamında olumlu/olumsuz dönüş alırsınız. Dönüşler genelde SMS yolu ile yapılmaktadır.

Müşteri hizmetlerini arayarak: Yukarıdaki alternatif ile benzer bir alternatiftir. Müşteri hizmetlerini arayarak bir limit arttırım müracaatı oluşturabilirsiniz. Dönüşler genelde SMS yolu ile yapılmaktadır.

İnternet ve Mobil Bankacılık ile: İnternet Bankacılığı ya da mobil bankacılık sayesinde, Ürünler -> Başvurular –> Kredi Kartı –> Kredi Kartı Limit Arttırma adımlarını izleyerek müracaat oluşturabilirsiniz. Gereken verileri doldurduktan sonra talep ettiğiniz yeni limiti kendiniz girerek müracaat yapabilirsiniz. Dönüşler genelde SMS ya da mobil bildirim yolu ile yapılmaktadır.

SMS göndererek: Aynı şekilde SMS gönderimi yaparak da limit arttırma isteği oluşturabilirsiniz. Fakat her banka bu tarz prosedürleri uygulayacak diye bir halde yoktur. Bu sebeple bankanızın resmi internet sitesine giriş yaparak bu husus ile ilgili bilgi alabilir, hangi numaraya SMS göndereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit ArttırmaYukarıdaki yöntemleri kullanarak anlar içersinde müracaat yapabilir, çok kısa sürede kredi kartı limit arttırma prosedürinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmadan evvelce internet bankacılığı üzerinden Ürünler -> Başvurular -> Başvuru İzleme adımlarını izleyerek adınıza tanımlanmış bir otomatik limit olup olmadığını da denetim etmenizde yarar var. Bu sayede eskiden tanımlanmış olan limit ile kart limitinizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Yazımızın içersinde de bildirdiğimiz gibi, müracaat kanalına göre bu prosedür farklılık gösterebilir. Bu müracaatnun sonucu, kredi notunuzun yüksekliği ile de doğru orantılıdır. Kredi notunuz yüksekse müracaatnız anlar içersinde sonlanabilir ve onay mesajı alabilirsiniz. Fakat birtakım hallerde bu prosedürler 2 iş günü ortamında de sonuçlanabilmektedir. Aklınıza takılan başka bütün soruları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.