Acil Para İhtiyacı Nasıl Karşılanır?
Aralık 15, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Özellikle sağlık söz konusu olduğunda insanlar acil olarak nakde ihtiyaç duyar. Her ne kadar sağlık kuruluşlarında kredi kartı geçerli olsa da limitin yetmemesi durumunda nakit para bulmak gerekmektedir. Bu yazımızda ise acil nakit ihtiyacı olması durumunda uygulanması gereken prosedürlerden bahsedeceğiz.

Kredi

Acil para ihtiyacı söz konusu olduğunda bankalar ilk alternatiftir. Bankadan kredi çekmek özellikle şu zamanlarda oldukça zor. Batık kredi oranlarının artması ile birlikte bankalar artık değerlendirme noktasında çok daha katı davranıyorlar. Kredi notu, gelir bilgisi ve daha birçok farklı kriter mevcut. Eğer belirli şartları sağlayamıyor iseniz ve kredi alarak nakit ihtiyacı karşılanmıyor ise aşağıda ki yöntemleri uygulamak zorundasınız.

Senetle Nakit Para

Senetle nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz birçok farklı ticari işletme bulunmaktadır. Kuyumcular, tefeciler ve factoring şirketleri bunların başında gelmektedir. Bu yöntemler riskli olsa da bankaların kredi vermemesi durumunda başvurulması gereken en iyi alternatiftir. Bu yöntemle para alabilmek için senet imzalamalı ve ikametgah adresi vermelisiniz. Tabi ki kuyumcular sadece tanıdığı kişilere senetle para vermektedir veya kuyumcudan altın alırken bir kefil bulmak zorundasınız.

Tefeciler ise başvurulması gereken son kişilerdir. Bu kişilerde ki faiz oranları banka oranlarına oranla çok daha fazladır. Yine senetleri borcu ödendikçe geri almak veya senetleri banka üzerinden ödemek gerekmektedir. Birçok kişinin batmasının sebebinin tefeciler olduğunu unutmamakta fayda var.

Senetle Ürün Alıp Satmak

Evkur gibi kuruluşlar senetle ürün satmaktadır. Vade süresi uzun oldukça talep edilen miktarda artmaktadır. Bu yöntemde faiz uygulanmasa da vade farkı talep edilir. Buradan alınan herhangi bir sıfır ürünü piyasada satarak acil para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vade farkını ve satarken değer kaybını hesaba katarsak zarar oldukça büyümektedir. Bu yüzden alınan ürünü Letgo veya Sahibinden gibi alışveriş platformlarında değerinin biraz altında satmak mümkündür.

Eğer nakit ihtiyacı çok acilse hangi ürün alınmış ise bu ürünün alışverişini yapan esnafa gitmek zorundasınız.