EFT Nasıl İptal Edilir?
Ocak 7, 2019
Hakan Gür
Paylaş

Son yıllarda banka müşterileri para transferleri için internet bankacılığı yardımıyla EFT fırsatını değerlendirmektedir. Para transfer için internet üzerinden veya banka atm’lerinden alıcı hesabın ıban numarası veya hesap numarasının bilinmesi yeterlidir. Gün içerisinde mesai saatleri içinde yapılan EFT’ler anında seçilen hesaba gidecektir. Bu işlemi her gün düzenli yapanlar bazı zamanlarda yanlış ıbana EFT gönderdiğini anladıklarında yapacakları birkaç işlem vardır. Yanlış EFT nasıl iptal edilir?

EFT’nin İptal Edilmesindeki Kurallar

Bazı sebeplerden dolayı yanlış hesaba gönderilen EFT tutarı için yapılması gereken bazı adımlar vardır. Sistem üzerinden yanlışlıkla gönderilen EFT tutarı geri çekilebilir ve sorunsuz doğru Ibana gönderilebilir. Bankalar arasında yapılan EFT işlemini iptal etmek için Banka genel Müdürlüğü tarafından onaylanmamış olması gerekir. Onaylanmayan EFTlerin iptali kolaylıkla yapılır. İnternet bankacılığını kullanıyorsanız menü kısmında EFT emirlerinizin olduğu butonu görebilirsiniz. Onaylanmamış kısmında duran EFT tutarını direk iptal et komutu ile geri alabilirsiniz. Telefon Bankacılığından EFT işlemini yanlış yaptıysanız, hemen tekrar bankanızı arayarak sözle bu işlemi iptal edebilirsiniz.

EFT İle Gönderilen Para yerine Ulaşmışsa Ne Yapılır?

Telefon veya internet bankacılığı ile yapılan EFT ler yerine ulaşıp onaylandıysa iptali biraz daha zaman alabilir. Çünkü karşı tarafa ulaşan para kişi tarafından alınmış kabul edilir. EFT sırasında IBAN numarasının yanlış yazıldığını fark ederseniz telaşa kapılmayın gönderilen para ıbana gitmeyeceğinden dolayı geri sizin hesabınıza en geç 2 saat içinde gelecektir.