Banka EFT Saatleri Nelerdir?
Aralık 15, 2018
Hakan Gür
Paylaş

Tüketiciler için para ve parasal olarak değerlendirilen her türlü finans ürün ve hizmet sunan kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Bankaların sunduğu temel hizmetler arasında bulunan EFT ile ilgili olarak tüketicilerin banka EFT saatleri nelerdir? Sorusuna cevap aradığına sıkça rastlanmaktadır.

Banka EFT İşlemleri

Bankacılıkta müşterilerin sıkça kullanmış olduğu işlem olmasına rağmen terimsel olarak bilgi neredeyse yok denilecek düzeydedir. Kısaltılmış olarak görülen EFT teriminin açılımı bu konudaki bilgi eksikliğini ve işlem gerekliliğini açıkça öğrenmiş olacaktır. EFT: elektronik fon transferi olarak tanımlanabilir. Türkiye’den kullanılmaya başlandığı tarih ise 1 Nisan 1922’dir.

Her banka müşterisi kendi hesabında TL cinsinden varlık bulunduğu sürece müşterisi olduğu bankadan başka bir bankada hesabı bulunan o banka müşterisine para transfer (EFT) işlemi yapabilir. Ancak bunun için bankaların genel olarak kabul gördüğü ve işlem limiti, para cinsi ve özellikle de işlem gün saatini dikkate alması gerekmektedir.

Banka EFT Günleri ve İşlem Saati

Ülkemizde bulunan tüm bankaların EFT işlemler için hafta içini, yani mesai günlerini temel aldıkları görülmektedir. EFT işlemi yapılabilmesi için mesai günleri içerisinde olması tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda EFT işleminin belirtilen saatler arasında yapılması gerektiği de söz konusudur. EFT işlemleri tüm bankalarda mesai günleri içerisinde saat 09.00-17.00 arasında cüzi bir komisyon ücreti karşılığında yapılabilir.