Banka ATM’sinde Kartınız Kaldıysa Ne Yapmalısınız?
Aralık 27, 2018
Hakan Gür
Paylaş

İnsanlar gündelik ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü kredi kartı veya diğer banka kartları ile yapmaktadır. İnsanlar ödemelerini kart ile yapmalarının yanı sıra belli noktalardan para çekebilmek için banka ATM’lerini tercih etmektedir. Ancak banka ATM’lerinde kişiler bir takım problemler yaşayabilir. Bu problemlerden biri de kişinin kartının ATM’de sıkışıp makinenin kartı yutması durumudur. Peki, banka ATM’sinde kartınız kaldıysa ne yapmalısınız?

ATM Kartı Nasıl Geri Alınır?

Kişiler kartlarını ATM’nin yutması ve geri vermemesi durumunda ilk olarak ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartlarını işleme kapatmaları gerekir. Kartların işleme kapatılmasının ardından bankanın müşteri hizmetleri yetkilileri saha görevlilerine bilgi vererek ilgili ATM’ye görevlileri yönlendirmektedir. ATM’ye yönelen görevliler ATM’nin yuttuğu kartı alarak ilgili bankanın en yakın şubesine kartı teslim etmektedir. Bundan sonra kişi ertesi gün bankanın şubesine giderek banka kartını veya kredi kartını geri alabilir.

ATM’de Sıkışan Kart Gün İçinde Alınabilir Mi?

Kişiler banka ATM’lerine kaptırdıkları kartları ancak ertesi gün ilgili bankanın şubesinden alabilir. Çünkü ATM yetkilileri ATM’lerin bakımlarını akşam saatlerinde yapılmaktadır. Bu bakımdan sonra ATM içerisinde sıkışan bütün kartlar alınarak ilgili bankanın en yakın şubesine teslim etmektedir. Bunun sonucunda da kişiler banka şubesine gidip kimlik bilgilerini vererek kartlarını geri alabilirler. Kartını geri alan kişiler kartlarını tekrar işleme açtırarak banka kartlarını kullanmaya devam edebilirler.